Proje genel olarak engellilerin sosyal hayata aktif katılımlarını desteklemeyi böylece psiko-sosyal gelişimlerini sağlamayı ve doğa içerisinde gerçekleştirecekleri sanatsal ve sportif faaliyetler ile beden ve ruh rehabilitasyonlarını amaçlamaktadır.

Proje engellilerin sosyal hayata katılımındaki engelleri daha çok birey üzerinden ele almaktadır. Bedensel engelli bireylerin öz güven eksikliklerini giderilmesi, problem çözme becerilerinin geliştirilmesi, bireysel iletişim becerilerinin arttırılması ve  böylece hayata daha pozitif bireyler olarak bakabilmelerini sağlanması projenin öncelikli hedefleri arasındadır.

Proje kapsamında bedensel engeli olmayan katılımcılar ile sosyal kaynaşma ve karşılıklı empati geliştirme ortamı sağlanacaktır.

HİBE PROGRAMI

TARİH

PROJE ÇIKTILARI

30 bedensel engelli ebeveynine, 30 gönüllü üniversite öğrencisine engellilerle yaşam, iletişim ve engellilerin psikolojik ve fiziksel ihtiyaçlarına yönelik eğitimlerin düzenlenmesi.

  • engellilerin ebeveynlerinin ve gönüllü gençlerin katıldığı çevre gezilerin düzenlenmesi,

  • 10 bedensel engelli, 10 engelli ebeveyni ile 10 gönüllü üniversite öğrencisi genç ile engelsiz kamp gerçekleştirilmesi

  • üniversite gençlerinin katılacağı engellilerle ortak yaşam alanları oluşturmanın önemi içerikli etkinliklerin düzenlenmesi

  • katılımcıların sosyal rehabilitasyonlarının sağlanması

  • proje katılımcılarının takım çalışması, zaman yönetimi, bireysel motivasyonun sağlanması, sorunlarla başa çıkma yöntemleri, stress ve kaygı yönetimi, kendini tanıma, kendini geliştirme ve gerçekletirme konularında bilgiler kazandırılması

PARTNERLER

Engelsiz Kamp Projesi Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından desteklenen ve Giresun Valiliğince finanse edilen, Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümünün ve Giresun Anadolu Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin ortaklığında sürdürülen 2015VLK28-028 numaralı “Engelsiz Kamp” projesi etkinlikleri tüm hızıyla sürüyor.

Proje kapsamında Kulakkaya Yaylası’nda gerçekleştirilen ve dört gün etkinlikler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Giresun Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde kalan engelli gençlerimizin, bir grup Giresun Üniversitesi öğrencisinin ve uzmanların katılımında gerçekleşti. Gençlere oldukça yoğun bir kamp programının hazırlandığı ve tamamı alanında profesyonel kişilerce yönetilen etkinliklerde; el sanatları atölyesi, ebru atölyesi, yaratıcılık ve kendini geliştirme atölyesi, temel ilkyardım ve kişisel bakım atölyesi, drama ve müzik atölyesi yanında dart, badminton, voleybol ve sokak oyunlarının yer aldığı sportif atölye etkinlikleri sunuldu.

Program boyunca gençler hem yeni bir şeyler öğrenmenin, hem de kendini geliştirmenin mutluluğunu birlikte yaşadı. Proje ile ilgili açıklama yapan proje koordinatörü Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatmanur ÖZEN: “Giresun Üniversitesi olarak tüm gücümüzle gündelik yaşama katılmada güçlükleri olanları desteklemeye ve özellikle engellileri sosyal hayata katmada tüm fırsatları kullanmaya azami gayret göstermeye devam edeceğiz. Gençleri bir arada, birbirine bu derece yakın, birlikte ve birbirlerinden bir şeyler öğrendiklerine şahit olmak, birlikte eğlendiklerini görmek bizim için mutluluk kaynağıdır” dedi.

APEC - Ankara Ofisi

Öveçler Mahallesi Lizbon Caddesi 

( 2. Cadde )  51 / 11-A

Çankaya - Ankara

 

+90 (312) 310 08 35

info@apecdanismanlik.com.tr

APEC - İstanbul Ofisi

VARYAP - Meridian Grand Tower Barbaros Mah. Ak Zambak Sok. No: 2

batı A Blok Kat : 5 Daire : 60

Ataşehir / İstanbul

+90 (216) 349 49 98

info@apecdanismanlik.com.tr

© 2016 by APEC .